Ba³towski Stanis³aw
1915-1988
kapral
Urodzony 31 stycznia 1915 r. w Ma³yszynie, powiat Starachowice. Syn Andrzeja i Antoniny. Ukoñczy³ sze¶æ oddzia³ów szko³y powszechnej. Przed powo³aniem do wojska mieszka³ w W±chocku i pracowa³ w tartaku.
W 1938 r. wcielony do wojska w 4. Pu³ku Piechoty Legionów w Kielcach. Dnia 5 kwietnia 1939 r. w stopniu starszego legionisty jako dzia³onowy przyby³ na Westerplatte. 21 maja 1939 r. awansowany przez komendanta mjra H. Sucharskiego - do stopnia kaprala. W czasie obrony - by³ w obs³udze mo¼dzierzy. Po kilkutygodniowym przebywaniu w niewoli w Stalagu I A, odes³any pod francusk± granicê do Diisseldorfu i zatrudniony w fabryce broni. W styczniu 1943 r. zaopatrzony w kartê urlopow± robotnika polowego dosta³ siê do Starachowic. Nie powróci³ z urlopu do Niemiec, a zatrudni³ siê w du¿ym dworze w Pakos³awiu, którym zarz±dza³ Niemiec. Zawar³ zwi±zek ma³¿eñski i dosta³ siê do pracy przy produkcji dzia³ ciê¿kich, cekaemów i dzia³ przeciwlotniczych w fabryce w Starachowicach. Praca trwa³a do lipca, zaledwie miesi±c, gdy¿ Niemcy przyst±pili do likwidacji zak³adu, przerzucaj±c go wraz z pracownikami w g³±b Niemiec. Trafi³ do miejscowo¶ci Watenstadt niedaleko Hanoweru. Tam pracowa³ do kwietnia 1945 r. jako tokarz.
Po wyzwoleniu przez Amerykanów przebywa³ w obozie ozdrowieñców do listopada 1945 r. W wyniku miêdzynarodowych porozumieñ wraz z innymi Polakami skierowany do Szczecina i oddany pod dozór polskich w³adz wojskowych. Wyposa¿ony w odpowiedni dokument by³ wolny i powróci³ do Starachowic. Rozpocz±³ pracê w Fabryce Samochodów Ciê¿arowych. Przez trzy lata na wydziale mechanicznym przy remontach kapitalnych maszyn, potem przeszed³ na monta¿ samochodów, gdzie przepracowa³ do emerytury, do 1975 r. By³ cz³onkiem PZPR.
Ba³towscy mieli piêcioro dzieci, które po ukoñczeniu szkó³ za³o¿y³y w³asne rodziny.
Zmar³ 17 marca 1988 r.
Odznaczenia: Medal "Zas³u¿onym na Polu Chwa³y" (1966), Krzy¿ Kawalerski Odrodzenia Polski (1974), po¶miertnie - Srebrny Krzy¿ Orderu VM (1990).