Westerplatte.pl - Wojskowa Składnica Transportowa

Fiedorczuk Antoni

ur. 1916

strzelec

Urodzony 13 lipca 1916 r. w wielodzietnej rodzinie rolnika we wsi To³cze, gmina Barczewo, powiat Bia³ystok. Syn Micha³a i Marianny z Bartnickich. Przed wojn± ukoñczy³ piêæ oddzia³ów szko³y powszechnej. W wieku 12 lat terminowa³ u szewca na wsi, rok pó¼niej u mistrza szewskiego w Bia³ymstoku. Praca by³a mato op³acalna i dlatego zatrudni³ siê jako dostawca ciastek do sklepów spo¿ywczych w Bia³ymstoku.

W marcu 1939 r. powo³any do wojska do 86. Pu³ku Piechoty w Mo³odecznie. W czasie odbywania s³u¿by wojskowej okaza³ siê wyborowym strzelcem i sportowcem. I jako jeden z najlepszych zosta³ wytypowany z grup± ¿o³nierzy z wileñskich pu³ków do wzmocnienia stanu osobowego za³ogi WST. Na Westerplatte zameldowa³ siê 13 sierpnia 1939 r. W czasie obrony mia³ za zadanie obserwacji morza, basenu i magazynów portowych. W niewoli przebywa³ w Stalagu I A, pracuj±c do 1940 r. w maj±tku Bawieñ, sk±d wywieziony zosta³ do pracy w kopalni w Bytomiu. W po³owie 1944 r. uciek³ z niej i przedosta³ siê do rodzinnej wsi To³cze. Do momentu wyzwolenia ukrywa³ siê. Po wyzwoleniu w charakterze robotnika pracowa³ przy naprawie mostów kolejowych. W 1948 r. w Olsztynie ukoñczy³ kurs toromistrzów. A¿ do przej¶cia na emeryturê w 1976 r. pracowa³ jako toromistrz i kierownik robót drogowych na kolei. W latach 60. uzupe³ni³ wykszta³cenie, koñcz±c szko³ê podstawow±.

W 1945 r. o¿eni³ siê. Owocem tego zwi±zku s± dwaj synowie: W³adys³aw i Andrzej. Obaj ukoñczyli rzemie¶lnicze szko³y zawodowe, po¿enili siê, maj± dzieci, pracuj± i mieszkaj± w centrum Bia³egostoku. Fiedorczuk mieszka samotnie w ma³ym jednorodzinnym domku kolejowym z dala od centrum, przy szlaku kolejowym i rozwidleniu drogi biegn±cej wzd³u¿ rzeczki Supra¶l do malowniczej pla¿y Jurowice w Bia³ymstoku.

Nominacje na stopieñ ppor. w stanie spoczynku i rentê inwalidy wojennego otrzyma³ w 1989 r.

Od 1998 roku mieszka³ ze swoim synem Andrzejem. Zmar³ w nocy z 13-tego na 14-tego wrze¶nia 2005 roku, zwyciê¿ony czasem i chorobami przy boku obojga synów.

Odznaczenia: Medal "Za udzia³ w wojnie obronnej 1939" (1982), odznaka "Za zas³ugi dla Miasta Gdañska" (1984), Srebrny Krzy¿ Orderu VM (1989), Medal 1000-lecia Miasta Gdañska (1997), odznaka honorowa Zwi±zku Kombatantów RP i BWP (1997).