Westerplatte.pl - Wojskowa Składnica Transportowa

Pryczek Micha³

1915-1998

kapral

Urodzony 19 wrze¶nia 1915 r. w Bogus³awicach, powiat Piotrków Trybunalski. Syn robotnika Antoniego i Katarzyny z Andryszczaków. Mia³ trzech braci i jedn± siostrê. Ukoñczy³ sze¶æ oddzia³ów szko³y powszechnej w Uje¼dzie ko³o Tomaszowa Mazowieckiego. W osiemnastym roku ¿ycia rozpocz±³ pracê w Polskich Zak³adach Chemicznych "Nitrad" w Niewiadowie.

Czynn± s³u¿bê wojskow± odbywa³ w 85. Pu³ku Strzelców Wileñskich w Nowej Wilejce. Na Westerplatte przyby³ w stopniu kaprala 30 lipca 1939 r. W czasie obrony walczy³ jako dzia³onowy dzia³ka przeciwpancernego w rejonie wartowni nr l. Ranny w g³owê. Po kapitulacji przewieziony do szpitala, gdzie le¿a³ w jednej sali z rannymi obroñcami Poczty Polskiej w Gdañsku. W pa¼dzierniku 1939 r. jako jeniec wojenny z numerem 2465 zosta³ umieszczony w Stalagu I A. Pracowa³ w maj±tku Wei³an w pobli¿u zgrupowania jenieckiego. W 1942 r. skierowany do kompanii roboczej w Gerdauen. Z powodu choroby trafi³ do szpitala obozowego w Stalagu I A.

W styczniu 1945 r. po ewakuacji obozu dotar³ do Ko³obrzegu, nastêpnie przedosta³ siê do Koszalina i wst±pi³ do tworz±cej siê Milicji Obywatelskiej. Zosta³ posterunkowym. Z Koszalina przeniesiono go do Pi³y, potem do Bobolic, a¿ wreszcie trafi³ do Starego Wierzchowa i tam osiad³ na sta³e. Pomaga³ przy organizowaniu poczty. Odnalaz³ wcze¶niej poznan± pannê i wzi±³ z ni± ¶lub w grudniu 1945 r. Z Milicji Obywatelskiej zwolni³ siê w 1948 r. i jako dorêczyciel na sta³e zatrudniony zosta³ w urzêdzie pocztowym. Otrzyma³ ma³y domek z ogródkiem i przylegaj±ce do niego dwa hektary ziemi. Udziela³ siê spo³ecznie, prowadz±c przysposobienie wojskowe w gminie. Za³o¿y³ ochotnicz± stra¿ po¿arn± i by³ jej aktywnym cz³onkiem. By³ ³awnikiem s±du powiatowego w Szczecinku i prezesem kota organizacji kombatanckiej ZBoWiD w Wierzchowie Nowym. W 1976 r. zosta³ wdowcem. Rentê inwalidy wojennego otrzyma³ w 1977 r. Na emeryturê odszed³ w 1978 r. Nominacjê na stopieñ ppor. w stanie spoczynku otrzyma³ w 1990 r.

Synowie: Jerzy ukoñczy³ szko³ê podstawow± i zosta³ kierowc±; Tadeusz zdoby³ zawód mechanizatora rolnictwa; Edward ukoñczy³ szko³ê ¶redni±, pracuje w górnictwie; Kazimierz po szkole zawodowej jest kolejarzem. Jedyna córka Irena zdobyta zawód tkaczki. W rodzinie Pryczków jest piêæ wnuczek, czterech wnuków, jeden prawnuk i jedna prawnuczka.

Zmar³ 24 wrze¶nia 1998 r. Pochowany na cmentarzu parafialnym w Wierzchowie.

Odznaczenia: Krzy¿ Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1974), Medal "Za udzia³ w wojnie obronnej 1939" (1981), Krzy¿ Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1984), odznaka honorowa "Za zas³ugi dla Miasta Gdañska" (1984), Srebrny Krzy¿ Orderu VM (1985), Medal 1000-lecia Miasta Gdañska (1997), Odznaka Honorowa Zwi±zku Kombatantów RP i BWP (1997).