Westerplatte.pl - Wojskowa Składnica Transportowa

Dopiera³o Zygmunt

1920-1986

strzelec

Urodzony 22 lutego 1920 r. w Warszawie. Syn Szczepana i Albertyny. Ojciec by³ kolejarzem. Ukoñczy³ siedem oddzia³ów szko³y powszechnej w Warszawie i jedn± klasê zawodow± ¶lusarsko-mechaniczn± w Lidzie.

Czynn± s³u¿bê wojskow± odbywa³ jako ochotnik w 77. Pu³ku Piechoty w Lidzie, sk±d 7 sierpnia 1939 r. przyby³ na Westerplatte. W czasie obrony by³ w obsadzie placówki "Prom", a nastêpnie wartowni nr 1. Ranny. Jako jeniec wojenny trafi³ do Stalagu I A, sk±d zosta³ przewieziony do obozu karnego w miejscowo¶ci Broweg ko³o Schleswig-Holsteinu. Do kraju przyby³ po wyzwoleniu przez wojska alianckie w 1946 r. W ¦wiebodzinie znajdowa³a siê jego rodzina, która w ramach repatriacji tutaj osiad³a. Postanowi³ jednak zamieszkaæ w Szczecinie. Do 1956 r. pracowa³ w Zak³adach Fosforowych jako ¶lusarz ruchowy, a nastêpnie przez dwa lata by³ pracownikiem roz³adunkowym w Zarz±dzie Portu Szczeciñskiego. Ostatni± pracê zarobkow± podj±³ w kolejnictwie jako ¶lusarz. Na pocz±tku lat osiemdziesi±tych odszed³ z powodu utraty zdrowia na rentê inwalidzk±.

Do Gdañska nadszed³ list od pielêgniarki ¶rodowiskowej W. Kaszczyk, w którym napisa³a:

"...14 sierpnia 1986 r. zmar³ w szpitalu PKP nasz podopieczny, samotnie ¿yj±cy p. Dopiera³o Zygmunt [...] Pochowaniem zw³ok zajê³a siê pielêgniarka przyszpitalna i prezes Kota ZBoWiD [...] Zmar³y by³ cz³owiekiem zamkniêtym i b. tajemniczym. Nikomu nie udziela³ informacji na temat swoich bliskich z rodziny. Pani adres znalaz³am w jego korespondencji...".

Odznaczenia: Odznaka Grunwaldzka (1960), Medal Zwyciêstwa i Wolno¶ci 1945, Gryf Pomorski. Odznaka 1000-lecia Pañstwa Polskiego, odznaka "Przoduj±cy Kolejarz", Krzy¿ Kawalerski Odrodzenia Polski (1974), po¶miertnie - Srebrny Krzy¿ Orderu VM (1990).