Westerplatte.pl - Wojskowa Składnica Transportowa

Krzeszewski Jan

1895-1940

pracownik kontraktowy

Urodzony 18 pa¼dziernika 1895 r. w Matocinie, powiat Bydgoszcz. Syn Stanis³awa. Zatrudniony na Westerplatte w charakterze rzemie¶lnika-krawca od l wrze¶nia 1935 r. Uczestniczy³ w obronie Sk³adnicy. Po zakoñczeniu walk osadzony w obozie koncentracyjnym w Stuthoffie. Zg³adzony przez Niemców 22 marca 1940 r. podczas krwawego pi±tku.

W latach 70. po nawi±zaniu kontaktu z córk± Krystyn± Jasiñsk± zamieszka³± w £odzi, dzi¶ ju¿ nie¿yj±c±, uda³o siê odtworzyæ los jego rodziny. Córka Krystyna urodzi³a siê w 1925 r. w WM Gdañsku przy ul. Breitgasse 67 (dzi¶ ul. Szeroka), w budynku, jak zapamiêta³a ¯uraw-Kantor. W po³owie lat 30. ojciec rozpocz±³ pracê na Westerplatte, a rodzina zamieszka³a przy ul. Oliwskiej w Nowym Porcie, w miejscu têtni±cym polskim ¿yciem. Znajdowa³y siê tam dwa budynki koszarowe, kaplica wojskowa, obok które] mieszka³ ks. Marian Górecki z matk±. W polskich domach mieszka³y polskie rodziny kolejowe, rodziny pracowników z Westerplatte. By³a tam te¿ Szko³a Macierzy Szkolnej, któr± ukoñczy³a w 1939 r., a tak¿e siedziba polskiego harcerstwa.

W 1937 r. zmar³a ¿ona J. K.; w 1938 r. o¿eni³ siê po raz drugi. Tu¿ przed wybuchem wojny pos³aniec z Westerplatte przekaza³ rodzinom polskim polecenie, by jak najszybciej opu¶ci³y Gdañsk, do których wkrótce mieli do³±czyæ ojcowie. Lecz tak siê nie sta³o, Krystyna i jej siostry ojca ju¿ nie zobaczy³y.

Po wojnie Jego szcz±tki z obozu w Stutthofie zosta³y przeniesione na cmentarz Zaspa w Gdañsku.

Odznaczenia: po¶miertnie - Srebrny Krzy¿ Orderu VM (1945).