Westerplatte.pl - Wojskowa Składnica Transportowa

Zameryka Franciszek

1915-1988

starszy legionista

Urodzony 6 stycznia 1915 r. we wsi Goleniowy, poczta Zagnańsk. Syn Wincentego i Agrypiny. Miał trzech braci i siostrę. Był najmłodszym dzieckiem w rodzinie. Ukończył cztery oddziały szkoły powszechnej. Przed powołaniem do wojska był cieślą budowlanym.

W latach 1938-1939 odbywał czynną służbę wojskową w 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. Na Westerplatte przybył 17 marca 1939 r. W czasie obrony był w obsłudze wartowni nr 2. Ranny, utracił słuch. Po kapitulacji i leczeniu szpitalnym wywieziony do obozu Stalag I A. Przez siedem miesięcy pracował w okolicznych majątkach. Po przejściu na status cywilny skierowany do kompanii roboczej, w której tworzono Batalion Rzemieślników (Baum Batalion) nr 41. Pod koniec 1943 r. wywieziony z tym batalionem do miejscowości B odo, położonej na północy Norwegii. Pracował z niezliczoną ilością jeńców wojennych (nie tylko polskich), przy budowie torów kolejowych. W dniu l maja 1945 r. został oswobodzony przez wojska norweskie, a później przejęty przez angielskie władze wojskowe. Trafił do Niemiec w okolice Hamburga do Polskiego Obozu Emigracyjnego. W 1946 r. zaciągnął się do kompanii transportowej. W 1947 r. po ukończeniu sześciotygodniowego przeszkolenia w Cuxhaven pracował jako stolarz, w warsztacie naprawczym jednostki transportowej.

W 1950 r. miał do wyboru albo wyjazd do Polski, albo do Australii. albo też pozostanie w Niemczech. A jemu marzyła się Ameryka. Otrzymał wkrótce tzw. sponsor (gwarancja, poręczenie) od znajomych i w styczniu 1951 r. razem z żoną Józefą wypłynęli do Ameryki. Dzieci nie mieli. Osiadł w Nowym Jorku. Pracował w stoczniach przy wyposażaniu statków do potowy lat 70., kiedy to stocznie pozamykali, a robotników zwolnili. Wpisał się do Stowarzyszenia Polskich Kombatantów im. gen. Sosnkowskiego i był członkiem Zarządu. Za pośrednictwem Polskiego Konsulatu w Nowym Jorku zwrócił się do środowiska kombatanckiego w Polsce z zapytaniem, czy należy mu się jakieś odznaczenie. Odpowiedź nadeszła jednobrzmiąca - jest w obcym kraju i się nic nie należy.

Zmarł w 1988 r.

Odznaczenia: w 1990 r. pośmiertnie przyznany Srebrny Krzyż Orderu VM odebrała, dziś już też nie żyjąca wdowa.